W roku 2016 w austriackiej ludwisarni Grassmayr narodził się największy kołysany dzwon w Europie.

Dzwon Patriarchy Daniela waży 25 ton. Został zamówiony do Narodowej Katedry w Bukareszcie, która jest obecnie w fazie budowy. Oprócz niego, katedra posiada 4 inne dzwony. W planach przewidziano jarzma proste dla całego kompletu, co uczyni Dzwon Patriarchy również największym dzwonem zawieszonym na jarzmie prostym na świecie. Inauguracja zestawu przewidziana jest na rok 2018.

Forma do tego dzwonu wykonana została z piachów formierskich ujętych w metalowe obejmy oraz tradycyjnej mieszanki glinianej HS (jako warstwy odwzorowującej dekoracje). Dodatkowo, jako wypełniacza rdzenia użyto cegieł szamotowych. Wlewki metalu poprowadzono przez całą wysokość formy, skręcając je spiralnie, aż do samego spodu, gdzie zostały poprowadzone do wnętrza przyszłej kryzy, dzięki czemu forma zapełniała się stopniowo, od dołu.
Dzwon fałszywy został pokryty parafiną. Ornamenty wykonano z czerwonego wosku modelarskiego, formowanego w gipsowych matrycach.

Dużym wyzwaniem dla ludwisarzy było przygotowanie wystarczającej ilości stopu do odlania tak dużego instrumentu. Nie posiadają oni pieca wystarczającej pojemności do stopienia blisko 30 ton metalu jednoczasowo. Aby odlać Dzwon Patriarchy, ludwisarnia uruchomiła swój zabytkowy piec szybowy oraz stopiła w piecu olejowym kilka ton metalu, który był przechowywany w kadzi termoizolowanej, aż do czasu odlewu.  Od pieców poprowadzono rynienki aż do samej formy. W decydującym momencie forma była napełniana metalem z tych trzech źródeł- obu pieców oraz kadzi. Odlew udał się za pierwszym razem. Dzwon stygł kilka tygodni, a mimo to po otwarciu formy metal nadal był ciepły, jego temperatura wynosiła ponad 70°.

Instrument zwieńczony jest koroną sześcioramienną o łagodnym, zaokrąglonym profilu i ściętych brzegach. Poniżej, na wysokości szyi umieszczono geometryczny ornament z wplecionym motywem krzyża. Na płaszczu centralne miejsce zajmuje płaskorzeźba przedstawiajaca patriarchę Daniela, będącego pomysłodawcą odlania dzwonu, natomiast po jej bokach widnieją dwa herby. Poniżej widnieje napis:

BINECUVÂNTAREA PATRIARHULUI DANIEL AL ROMÂNIEI
PENTRU CATEDRALA NATIONALĀ
– CENTENAR 1918 – 2018 –

Prócz wspomnianych ozdób, z boku dzwonu widnieje plakieta firmowa ludwisarni. Ostatnim elementem dekoracyjnym jest widniejące tuż nad kryzą schodkowe karbowanie, będące dość charakterystycznym elementem wystroju dzwonów tejże odlewni.

Dane szczegółowe

Waga: 25 190 kg

Rodzaj profilu: bardzo ciężki, mollowy

Średnica dolna: 335,5 cm

Wysokość: 313 cm

Grubość pierścienia odsercowego: 27,3 cm

Waga serca: 680 kg

Dźwięk
Dzwon utrzymany jest w zestrojeniu klasycznym, mollowym, z wtórnym tonem uderzeniowym utrzymanym w kwarcie oraz prymie tożsamej z tonem uderzeniowym.

Pryma / uderzeniowy: C° -3

Wtórny uderzeniowy: F° -7

Oktawa górna: C’ -3