W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej cały świat wsłuchiwał się w dźwięk polskiego dzwonu. Wyjątkowy instrument, ważący 800 kg, ufundowany przez Prezydenta RP, swoim głosem przypominał tragedię wojny. W trakcie uroczystości, które odbyły się 1 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie, wszyscy obecni przedstawiciele zaproszonych państw uderzali sercem w jego klosz.

W tym prestiżowym projekcie skupiono się na najważniejszych aspektach- przekazie płynącym z napisów oraz dźwięku. Stąd dzwon posiada surowy wygląd i rzadko spotykaną ołowianą barwę. Kolor ten zawdzięcza jednak tylko i wyłącznie specjalnej patynie, którą pokryli go ludwisarze z Pracowni Jana Felczyńskiego. Użyty materiał, czyli brąz dzwonowy składający się z miedzi i cyny, wolny jest od wszelkich zbędnych dodatków. Jakość metalu oraz użyty profil spełniający normy harmoniczne zagwarantowały wspaniały, głęboki dźwięk dzwonu, skłaniający do zadumy. Dzwon odzywa się w tonacji fis1 i zalicza się do dzwonów średnich. Na jego awersie widnieje napisane wielkimi literami przesłanie dzwonu: „PAMIĘĆ I PRZESTROGA”. Rewers upamiętnia natomiast datę i miejsce rozpoczęcia wojny: „1 IX 1939 WIELUŃ”. Na szyi dzwonu, między karbami znajduje się napis fundacyjny Prezydenta.

Ludwisarnia Jana Felczyńskiego wraz z firmą Rduch Bells & Clocks zajęły się projektem kompleksowo. Przemyska pracownia w przeciąg trzech miesięcy wykonała projekt dzwonu, ulepiła formę tradycyjną metodą, odlała i wykończyła dzwon. Następnie instrument przetransportowano na Śląsk, gdzie czekały już na niego stalowa konstrukcja cynkowana oraz kute serce. Waga samego stojaka, na którym dzwon zawisł podczas uroczystości w Warszawie wyniosła aż 1900 kg. Dzięki uproszczonej konstrukcji stelaża dzwon był dobrze widoczny z każdej strony przy zachowaniu stabilności stojaka.

13 września dzwon dotarł w miejsce swojego przeznaczenia, do Wielunia. Konstrukcja z dzwonem została usytuowana w okolicach reliktów kościoła farnego, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. Miasto pragnie w przyszłości wybudować rekonstrukcję wieży kościelnej na której by mógł znaleźć stałe schronienie. Dokument przekazania dzwonu miastu Wieluniowi przyjął burmistrz Paweł Okrasa z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego. W dokumencie sygnowanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę  wyczytać można, że dzwon wykonano „dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, której początkiem była zagłada Wielunia – akt terroru i ludobójstwa”, natomiast dzwon zostaje przekazany w hołdzie ofiarom zbrodniczego bombardowaniu Wielunia oraz wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata.

Źródło:
http://www.janfelczynski.com/ofirmie/aktualnosci?Aktualnosci_page=2
https://wielun.naszemiasto.pl/dzwon-pamiec-i-przestroga-juz-w-wieluniu-czy-kiedys/ar/c1-7335211