Podczas odbudowy wieży po ostatnim wielkim pożarze z roku 1900 postanowiono, że nowy zegar powinien mieć nowoczesny, wysokiej klasy mechanizm zapewniający najlepszą z możliwych w tym czasie dokładność chodu i odporność na zużycie. Zegar jasnogórski należy do tzw. wielkich zegarów wieżowych o niskiej konstrukcji mechanizmu. Dla ułatwienia obsługi korpus mechanizmu umieszczono na solidnej stalowej podstawie, pełniącej funkcję stojaka. Zegar ten w 1904 roku, czyli w czasach, w których był wykonywany, należał do najnowocześniejszych i najdokładniejszych tego typu urządzeń na świecie. Posiadał wszelkie znane wtedy udoskonalenia zapewniające długą żywotność i dokładność chodu (o co zabiegali zapewne zamawiający zakonnicy). Należy tu wymienić zastosowany wychwyt nożycowy z kołem w postaci podwójnej tarczy oraz napęd pośredni, który powoduje, że regulator (wahadło) jest napędzany stałą siłą. Ustawiona na wyżej wymienionym stojaku solidna rama mieści cały mechanizm zegara, a właściwie 3 sprzężone mechanizmy: mechanizm chodu, mechanizm wybijania pełnych godzin i mechanizm wybijania kwadransów. Każdy z mechanizmów posiada niezależny napęd obciążnikowy. Na zewnętrznych bokach wieży umieszczone są 4 tarcze ze wskazówkami, które otrzymują napęd z mechanizmu za pośrednictwem pędni, mechanizmu rozrządu i przekładni wskazań.
Do wybijania godzin i kwadransów służą 2 dzwony wchodzące w skład carillonu. Pełne godziny są wybijane przez dzwon numer 1 o imieniu Matka Boska Częstochowska, kwadranse natomiast przez dzwon numer 12 o imieniu Wacław. Młoty, które opadając pod własnym ciężarem, uderzają w klosze od zewnątrz, są unoszone przez mechanizmy wybijania godzin i kwadransów za pośrednictwem układu cięgien i dźwigni. Zamawiając nowy zegar po pożarze w roku 1900, podjęto też decyzję o zainstalowaniu carillonu, czyli instrumentu muzycznego złożonego z co najmniej 24 strojonych dzwonów, a więc obejmującego dwie oktawy chromatyczne (mniejszy zespół dzwonów nazywa się kurantem).

- mechanizm chodu
- mechanizm godzin
- mechanizm kwadransów
- obciążniki:
A. mechanizmu chodu
B. mechanizmu bicia godzin
C. mechanizmu bicia kwadransów - pędnia
- rozrząd
- sprzęgło widełkowe
- przekładnia wskazań
- wałek
- krążek ruchomy
- naciąg ręczny
- tarcza
- cięgno młota
- wskazówki
- dzwon godzin
- dzwon kwadransów
- młot ze sprężyną odbojową
- dźwignia kątowa
Schemat zegara częstochowskiego
Specjalny bęben umożliwia programowanie melodii, które są automatycznie odtwarzane z wykorzystaniem uderzających w zewnętrzną powierzchnię klosza dzwonu młotów. Mechanizm chodu zegara włącza mechanizm carillonu analogicznie jak włączany jest mechanizm bicia kwadransów, a po nim godzin. Podobnie jak w zegarze mechanizm carillonu posiada napęd obciążnikowy. Stalowa lina nawinięta jest na bęben, a do jej końca doczepiony został obciążnik o ciężarze około 800 kg. To typowe urządzenie, którego zasada działania nie zmieniła się od czas średniowiecza. Na impuls z zegara koło zapadowe zostaje odblokowane i bęben napędowy z nawiniętą liną zaczyna się obracać pod wpływem obciążnika, napędzając sprzężony z nim bęben z kołkami, które są ustawiane w odpowiedni sposób, indywidualnie dla każdej melodii. O kołki te zaczepiają pazurami końce dźwigni i są przez nie unoszone, przez co drugi koniec dźwigni pociąga za drut sprzężony z młotem przy dzwonie, unosząc go. Gdy dźwignie zsuną się z kołków, zwolnione młoty uderzają w dzwony. Po dziś dzień w belgijskim mieście Aloste oglądać można świetnie zachowany tego typu mechanizm zbudowany w 1481 roku.

- korpus stołu do gry
- pałka klawiatury
- dźwignia pedału
- bęben do gry automatycznej
- bęben napędowy z liną
- obciążnik
- silnik podnoszenia naciągu
- cięgno
- regulator naprężenia
- dzwon
- młot
- serce (młot wewnętrzny)
- dźwignia kątowa)
- sprężyna odciążająca
- sprężyna odbojowa
- dźwignia bębna
- kołek
Uproszczony schemat carillonu częstochowskiego
Źródło: Andrzej Bochniak, Carillon i zegar wieżowy sanktuarium na Jasnej Górze
Nowe komentarze