Zwyczaj regularnego wieczornego dzwonienia w intencji pokoju na świecie (pro pace) rozpowszechnił się już w XI wieku. W drugiej połowie XII wieku na dzwonach całej łacińskiej Europy pojawia się inskrypcja O rex gloriae veni in pace (O królu chwały przybądź w pokoju). To najczęściej występująca inskrypcja na dzwonach aż do XVI wieku. Od połowy XIII wieku wezwanie do modlitwy w intencji pokoju zaczyna zanikać na rzecz wezwania do wieczornej modlitwy Anioł Pański.
W połowie XX wieku obok tradycyjnych zastosowań pojawiły się dzwony, pełniące funkcje pomników. W 1949 roku w Hiroszimie zawieszono Dzwon Pokoju – World Peace Bell, którego dźwięki przypominają ofiary wybuchu bomby atomowej. Pięć identycznych dzwonów tego rodzaju zawieszono w Japonii, 15 kolejnych podarowano innym miastom zniszczonym przez drugą wojnę światową. Zwyczajem było bicie w dzwon drewnianą belką dwa razy w roku – w Międzynarodowy Dzień Pokoju (trzeci wtorek września) oraz w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Również Polska otrzymała Dzwon Pokoju od japońskich miast Hiroszima i Nagasaki, które były zniszczone w wyniku wybuchu bomb atomowych. Dzwon ten został odlany w Japonii z monet zebranych na ten cel w wielu krajach świata. 2 września 1989 roku Fundacja World Peace Bell Association przekazała Dzwon Pokoju Warszawie. Umieszczono go w pobliżu dawnego Dworca Południowego na Mokotowie. Dzwon skradziono w grudniu 2002 i nie został odnaleziony.
Z kolei w Poznaniu na terenie dawnego pruskiego fortu Winiary, gdzie obecnie mieści się Park Cytadela, w 1986 roku zawisł Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Obok znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich i brytyjskich lotników, którzy zginęli w walkach o Poznań w 1945 roku. Dzwon o masie 850 kg i średnicy podstawy 102 cm został odlany w ludwisarni Saturnina Skubiszyńskiego w Poznaniu. Na płaszczu umieszczono wizerunki gołębi – symboli pokoju. Dzwon zawieszony jest 10 metrów nad ziemią pomiędzy dwoma betonowymi słupami o wysokości 16 metrów. Donośny głos dzwonu można usłyszeć kilkanaście razy w roku z okazji świąt narodowych bądź dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych.
Kolejny przykład dzwonu pokoju to Friedensglocke Frankfurt Oder. Zawieszony został na placu Holzmarkt we Frankfurcie nad Odrą przez Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną CDU 27 stycznia 1953 roku. Jest to żeliwny, trzytonowy dzwon z wizerunkiem gołębia odlany w Morgenröthe w Saksonii. Wisi w dzwonnicy i przypomina o pokojowym porozumieniu granicznym, zwanym układem zgorzeleckim z 1950 roku.
Źródło: Stefan Gierlotka, DZWONY historia technologia ich wykonywania i napędy
Na górze strony: Dzwon Pokoju w Hiroszimie
Nowe komentarze