W środę, 23 września, w Watykanie Ojciec Święty Franciszek dokonał poświęcenia ważącego 970 kg dzwonu. Instrument ten odlany został w Polsce na zamówienie fundacji „Życiu Tak” w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, natomiast kute serce, którym papież uderzył w instrument oraz konstrukcję, na której dzwon został zamontowany na czas poświęcenia wykonała firma Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Dzwon mierzący blisko 120 cm średnicy wybrzmiewa w dostojnej tonacji f1. Jest to z pewnością jeden z większych dzwonów w naszym kraju, który nie pełni funkcji stricte liturgicznych.

Projekt dzwonu został udostępniony szerszej publiczności 24 marca 2020 roku. Data ta została wybrana nieprzypadkowo i ma symboliczne znaczenie, gdyż rok 2020 jest poświęcony św. Janowi Pawłowi II, natomiast dzień 24 marca od 2004 roku został obwołany Narodowym Dniem Życia. Jednakże, sam pomysł na wykonanie dzwonu zrodził się już w grudniu ubiegłego roku. Inicjatorem wykonania okazałego dzwonu był Bogdan Romaniuk. Dzwon ma w zamyśle przypominać swym dźwiękiem o świętości życia od samego początku, w związku z czym nadano mu imię „Głos Nienarodzonych”. Poprzez dobór stosownych ornamentów podkreślono funkcję i symbolikę dzwonu, jednocześnie ukazując ciągłość woli Bożej w ochronie ludzkiego życia od czasów starotestamentalnych aż po dziś dzień. Umieszczono więc na nim tablice symbolizujące X Przykazań Bożych, z czego na jednej z nich wypisane są słowa Jezusa „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, a na drugiej V przykazanie „Nie będziesz zabijał”. Na przeciwnym boku dzwonu widnieje bardzo czytelna i zawierająca mocny przekaz scena. Po obu stronach postaci dziecka w fazie prenatalnej ukazanego na zdjęciu z badania USG czuwają cherubini. Owa płaskorzeźba ma uzmysłowić widzowi, że każde dziecko od samego początku otoczone jest Bożą opieką. Uniwersalność przesłania niesionego przez instrument podkreśla napisanie imienia dzwonu w dwóch językach- po polsku („Głos Nienarodzonych”), gdyż jest to język kraju przeznaczenia dzwonu, oraz po łacinie („Vox Nasciturus”), która stanowi uniwersalny język związany ściśle z Kościołem katolickim oraz Europą. Ornamentem okalającym szyję i górną część kryzy dzwonu jest podwójna helisa symbolizująca kod DNA rodziców.

Podczas uroczystości poświęcenia dzwonu papież Franciszek wspomniał o głównym celu powstania nowego dzwonu: „Będzie on towarzyszył wydarzeniom mającym na celu przypominanie o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci”. Dzwon co prawda będzie przechowywany na co dzień w kolbuszowskiej kolegiacie pw. Wszystkich Świętych, jednak na specjalne okazje będzie opuszczał mury świątyni i uświetniał wydarzenia związane z obroną życia. W dalszej perspektywie czasu ma on szanse zawitać do Ameryki. Pewne jest jedno- wobec jego głosu nie będzie można przejść obojętnie, gdyż łączy on w sobie piękno i potęgę.

Poświęcenie dzwonu odbiło się echem w mediach w Polsce i w Europie. Poniżej prezentujemy materiał włoskiej telewizji ukazujący fragment uroczystości poświęcenia dzwonu przez Papieża, w tym wydanie pierwszego dźwięku po błogosławieństwie instrumentu.

Źródło:
http://zyciutak.com/
https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2020-09/papiez-poswiecil-dzwon-glos-nienarodozonych.html
https://archwwa.pl/wiadomosci/franciszek-przypomnial-polakom-o-obronie-zycia-ludzkiego/
https://misyjne.pl/papiez-chce-by-ten-polski-dzwon-budzil-sumienia-w-polsce-i-na-swiecie/
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/papiez-poblogoslawil-dzwon-glos-nienarodzonych-polskiej-fundacji-zyciu-tak
https://www.facebook.com/Fundacja-%C5%BByciu-Tak-100754458424438
https://www.facebook.com/pracownia.ludwisarska.jana.felczynskiego